Pizza, czyli najpopularniejsze włoskie danie

Trudno o bardziej uniwersalne danie od pizzy. Dzieci najbardziej lubią te dni, kiedy to właśnie ten krągły placek pojawia się w porze obiadowej na stole, wśród studentów często stanowi podstawę piramidy żywieniowej, a i dorośli w dowolnym wieku jakoś nie mogą się jej oprzeć. W czym tkwi zatem fenomen dania tak genialnego w swojej prostocie, które przebojem zdobyło kuchnie całego świata?

Dziś pizza nasuwa automatyczne skojarzenia z sosem pomidorowym i dużą ilością sera. Choć trudno to sobie wyobrazić, nie zawsze tak było – na samym początku swojej oszałamiającej kariery na cieście układano jedynie sól, czosnek, odrobinę smalcu, ser oraz bazylię. Przedmiotem sporu natomiast nadal pozostaje moment, w którym ktoś wpadł na pomysł dodania do tych składników również i pomidorów. Jedną z najpopularniejszych legend krążących wokół powstania pizzy jest ta wyjaśniająca dobór składników w słynnej Marghericie; ponoć w 1889 roku jednemu z pizzerów zlecono zadanie stworzenia pizzy godnej Małgorzaty Sabaudzkiej, odwiedzającej właśnie Neapol. Spośród trzech przygotowanych wersji królowa najbardziej polubiła tę przypominającą kolorami włoską flagę – gdzie sos pomidorowy przedstawiał kolor czerwony, bazylia – zielony, a mozzarella – biały. W późniejszym czasie pizza stała się także szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych, dokąd zawędrowała wraz z włoskimi imigrantami; do dnia dzisiejszego jest to jeden z najpopularniejszych fast-foodów wybieranych przez Amerykanów i to właśnie amerykańskie sieci – takie jak Domino’s czy Pizza Hut – zdominowały tę rynkową niszę na skalę światową.

Pizza jest niemniej popularnym daniem w Polsce i znajduje się w karcie nieomal każdego większego lokalu oferującego coś ciepłego do zjedzenia. Jak jednak podbić serca nie tylko Polaków, ale też Włochów odwiedzających nasz lokal? Każdy lubi wiedzieć, że ktoś dobrze się nim zaopiekuje w obcym miejscu. Włoscy podróżnicy z pewnością docenią fakt, że karta będzie także dostępna w ich języku ojczystym, a informacje umieszczone na stronie internetowej będą prawidłowe; dlatego również w tej branży przydatna jest pomoc tłumacza języka włoskiego, który zadba o językową oprawę przedsiębiorstwa. Warto także pamiętać o tym, że to właśnie strona internetowa jest pierwszą reklamą firmy – i tu pomoc tłumacza języka włoskiego jest nieoceniona.

pizza-restaurant-dinner-lunch

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment