Skąd pochodzi język włoski?

Choć angielski, niemiecki i hiszpański wygrywają w rankingach popularności języków obcych, tuż za nimi na tej liście znajduje się włoski – i jego popularność wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt że słoneczna Italia jest dla Polaków celem zarówno wakacyjnych wyjazdów, jak i dłuższej emigracji. O włoskim mówi się, że to jeden z najprzyjemniejszych języków do nauki, a uczniowie, którym nadal przyszło zmagać się z łaciną, podobno przyswajają go nieomal bezwiednie. Ile jest w tych stwierdzeniach prawdy?

Znajomość łaciny może faktycznie znacząco przyczynić się do zrozumienia zasad włoskiego. Mnogość końcówek, odmian i form to cechy charakterystyczne obydwu języków; ponadto, ich leksykony w dużej mierze się pokrywają, choć i tu należy uważać na zdradliwych false friends. O tym, jak bardzo łacina jest podobna do włoskiego, może świadczyć problem z przypisaniem do któregoś z języków odnalezionej w Weronie zagadki – do dziś nie rozwiązano sporu czy też jest ona spisana jeszcze w łacińskim, czy też już po włosku.

Język ten zyskał jeszcze większą popularność, a następnie został wyniesiony do rangi języka literackiego dzięki twórczości takich literatów jak Boccacio oraz Petrarka; przede wszystkim jednak należy tu przywołać postać Dantego, który jako pierwszy postawił opór zapisywaniu swojej literatury w języku łacińskim. Historia języka jednak przede wszystkim jest ściśle związana z łaciną oraz jej upowszechnieniem; najważniejszą jednak rolę w jego rozwoju odegrały dialekty. Każda z regionalnych mów wykształciła się także pod wpływem obcych rządów, a także najazdów. Wewnętrzne zróżnicowanie w obrębie jednego języka jest we Włoszech niezwykle uwypuklone; wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zauważyć różnicę już podczas krótkiej rozmowy.

Choć dialekty mogą uprzykrzyć życie turystom, którzy w krótkim czasie próbują zwiedzić jak najodleglejsze zakątki Półwyspu Apenińskiego, stanowią z pewnością ciekawą zagadkę dla tłumaczy włoskiego. Dzięki tak wielkiemu bogactwu języka jest on dla nich nieustającym źródłem inspiracji oraz zaskoczeń – ale mogą być Państwo pewni, że dzięki doskonałemu przygotowaniu oraz wieloletniemu doświadczeniu każde przygotowane przez nich tłumaczenie będzie najwyższej jakości przekładem.

1wloski.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment