Starożytny Rzym – jedna z najważniejszych kultur w dziejach świata

Program lekcji historii zawsze zaczyna się w I klasie – czy to podstawówki, czy gimnazjum, czy szkoły średniej – od starożytności. Rzucając nowe światło na dawne odkrycia, bezustannie dążąc do odnalezienia ostatecznej kolebki gatunku ludzkiego i badając najstarsze cywilizacje świata, z zaskoczeniem odkrywamy nadzwyczaj nowatorskie rozwiązania wprowadzane nie kilkadziesiąt, nie kilkaset, a kilka tysięcy lat temu. Każdego roku przed mnóstwem uczniów odkrywa się jeden z największych cudów historii – Starożytny Rzym.

Cywilizacja Starożytnego Rzymu rozwijała się w rejonie basenu Morza Śródziemnego, poszerzając w późniejszym czasie swoją ekspansję na pozostałe części Europy. To właśnie ona, wraz z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią chrześcijańską, zbudowała fundamenty późniejszej cywilizacji europejskiej. Kluczowym elementem tej cywilizacji było samo miasto Rzym; założone w 753 roku p.n.e. nad rzeką Tyber, w niezwykle trafnie dobranym miejscu – tuż obok najdogodniejszej przeprawy rzecznej prowadzącej najprawdopodobniej do nadbrzeżnych salin, z których pozyskiwano sól. Nieopodal istniała możliwość stworzenia dogodnego portu, gdzie w późniejszym czasie handlowano z Grekami i Fenicjanami – miasto miało zatem wszelkie zadatki na to, by rozwinąć się w doskonały ośrodek handlowy.

Echa architektury, kultury oraz sztuki starożytnego Rzymu pobrzmiewają do dziś we wszelkiego rodzaju sztukach pięknych; wystarczy spojrzeć na łuki, arkady czy kolumnady – choć są to wzorce ukształtowane pod wpływem architektur hellenistycznej i etruskiej. Myśl inżynieryjna Rzymian oraz ich talent budowniczy przejawiają się w niezwykłej solidności powstałych budowli, a także niezawodności słynnej sieci dróg – które przecież, zgodnie z przysłowiem, wszystkie prowadzą do Rzymu. Rzymianie z kolei interesowali się szerokim spektrum zagadnień związanych z filozofią, kulturą oraz nauką; rozwijała się historiografia, wznoszono teatry i amfiteatry, budowano również hipodromy, na których organizowano wyścigi konne. Inżynierowie z Rzymu doskonale realizowali się we wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach technicznych, czego najlepszym przykładem są podziwiane do dziś akwedukty.

Cała cywilizacja utworzona wokół starożytnego Rzymu opierała się na czerpaniu z przeróżnych źródeł i odpowiednim dopasowywaniu ich do zapotrzebowania mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, że miała – i nadal ma – ogromny wpływ na współczesny świat. Dogłębne analizowanie dziejów historii wymaga jednak czegoś więcej niż zdobycia powierzchownej wiedzy; pomocne okażą się tutaj źródła w oryginalnym języku, zwykle niedostępne dla mało uważnych badaczy. Jeśli nie znają Państwo języka włoskiego, nieodzowna okaże się pomoc tłumacza języka włoskiego – to dzięki niemu wiele dotychczas owianych tajemnicą zagadnień całkowicie się wyjaśni.

pexels-photo

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment