Włosi w USA, czyli jak powinna wyglądać mniejszość narodowa

Amerykański koncept tygla narodów (w oryginale znanego jako melting pot) opiera się na przekonaniu, że mniejszości narodowe stopniowo zaczynają coraz bardziej stapiać się ze sobą, tworząc jednorodne społeczeństwo. Jednak nawet wśród zgodnych mieszkańców tego niezwykłego kraju nietrudno jest wyróżnić poszczególne mniejszości – a jedną z najbardziej wyrazistych jest bez wątpienia grupa o włoskim pochodzeniu.

Wyjątkowo związani ze swoją rodziną, ceniący nade wszystko uczciwą pracę, spotkania w gronie najbliższych oraz dobry posiłek, Włosi stanowią blisko 18-milionową mniejszość w Stanach Zjednoczonych. Stanowią dzięki temu czwartą spośród europejskich grup etnicznych w Stanach i zamieszkują w szczególności rejony Nowego Jorku, New Jersey, Pennsylvanii, Kalifornii, Florydy oraz Illinois. Włosi oraz ich potomkowie przyczynili się znacząco do rozwoju kraju, wyjątkowo wyraziście zaznaczając się w dziedzinie sztuk pięknych, polityki, mediów, sportu czy sztuki kulinarnej – starali się oni równocześnie dać jak najwięcej temu krajowi, wtapiając się coraz bardziej w jego krajobraz. Dzięki swoim staraniom Włosi stali się mniejszością niezwykłą w skali świata – nie zapominają o swoich korzeniach, kultywują wiernie przekazywane im od lat tradycje i podtrzymują kontakty z krewnymi w Europie, równocześnie dokładając wszelkich starań, by nie wyróżniać się spomiędzy swoich amerykańskich rówieśników. Doskonale dopasowują się do wielokulturowego, barwnego społeczeństwa współczesnej Ameryki oraz jej realiów.

Pomimo tak dużej liczebności mniejszości włoskiej w Stanach, zaledwie milion spośród tych osób posługuje się aktywnie językiem swoich przodków. Do kontaktu z Włochami mieszkającymi na terenie Stanów Zjednoczonych nie będą nam zatem potrzebne usługi tłumacza języka włoskiego – w dążeniu do osiągnięcia idealnego zasymilowania Włosi coraz chętniej porozumiewają się językiem angielskim nie tylko w szkole czy w pracy, ale także i w domu.